AMERICAN  DOG  SHOW

141st    Annual Westminster Kennel Club Dog Show

Sponzorem výstavy byla Purina Proplan

Dobrý den přátelé, chtěla bych touto cestou poděkovat paní chovatelce a vystavovatelce Ingrid Dedkové   s velkým CH a V. !!! za to, že mně nabídla možnost  letět  s ní a s její dcerkou Deniskou   do USA na prestižní výstavu  Westminster, který pořádal The Westminster Kennel Klub. Děkuji moc paní  Dedkové za to, že mně vyřídila veškeré formality  ohledně letu a že byla i výbornou překladatelkou a kamarádkou. Děkuji  jí  za to, že jsem mohla díky ní zažít tak neuvěřitelný zážitek.  

Paní Dedková vystavovala  s dcerkou Deniskou i 3 jorkšírské teriery  ze svého chovu na  americké Klubové a Speciální výstavě, kde získala 1. a 2 .místo v otevřené třídě, což je úžasný úspěch !!!

Takže nyní již  k americké dog show. Tato výstava by se dala přirovnat  k našemu   Šampionu Šampionů.  Přihlášení psi na tuto výstavu  musí za určité  výstavní období  získat určitý počet bodů, ale tomu já zatím opravdu  nerozumím.

Jedná se skutečně o neuvěřitelnou   velkolepou  výstavu  těch nejúspěšnějších psů  z celého  USA . Jelikož Spojené státy americké jsou svou rozlohou proti České republice přímo  obrovitánské, psi se svými majiteli a handlery na výstavu přiletěli  letadly.  Do hotelů přijížděli  páníčci se svými psy  taxíky a  velkými  dodávkami, které jsou určené pro  přepravu zvířat/transport of animals.  Malí psi v přepravních boxech  jak je známe z našich výstav a větší a velká plemena ,   ve velkých hliníkových  boxech, určených pro leteckou  přepravu   v zavazadlovém prostoru pro zvířata. Psi byli naprosto ukázkově v pohodě.  

Přichází den D  pondělí  13.2. a  to samé v úterý 14.2. 2017 a z hotelů se od rána  rozjíždějí  vystavovatelé kyvadlovou autobusovou dopravou na místo určení, do  určených výstavních hal, podobných  pražským halám  v PVA.  Všude dominuje fialová a zlatá  barva – barva  výstavy Westminstru  a  podlaha v kruzích  je pokrytá  zeleným umělým trávníkem.

Každá rasa má určenou  vystavovací přesnou  hodinu  a číslo kruhu, takže se na hliníkových tribunách , které jsou rozmístěné kolem  kruhů, vystřídají  ti návštěvníci, kteří  fandí tomu či  onomu plemeni.  Prostě je to bez tlačenice i když návštěvníků přišlo  nadmíru velké množství. Ti návštěvníci, kteří shlédli svoje oblíbené plemeno, korzovali volně po halách  a pojídali rychlé občerstvení a popíjeli kafíčko.

Ve spodní části haly, byla tzv. přípravna psů pro grooming-úpravna,  kde byly ve třech řadách boxy se psy, kteří  budou  teprve vystaveni a nebo již byli vystaveni a  kde se na stolkách se šibenicemi  upravovala plemena  a nebo po výstavě již  jen předváděla na stolkách,  pro korzující návštěvníky, všechna zúčastněná plemena  výstavy. Vystavovatelé  měli „povinnost“ od  rána 8 hodin až do 17 hodin zůstat  v těchto přípravnách  a měli být  k dispozici  pro korzující návštěvníky.  Je to neuvěřitelné, ale  zůstali tam v absolutním klidu.  

Grooming /úprava psů  a vychovanost psů byla až neuvěřitelná. Neslyšeli  jsme snad ani jednou zaštěkat psa. Slyšeli jsme  pouze to hlasité americké slovo  wow (na které jsem trochu v Česku alergická, protože máme proto svoje české citoslovce) , tleskot a smích a obdivné zvuky.  

Když v kruhu skončí   tichý výběr psa od rozhodčího  a prsty ukáže  1., 2. 3. 4.tý , protože rozhodčí  na amerických výstavách nepíšou  posudky,  ani  nekomentují nedostatky nebo klady u jednotlivých  psů, všichni vystavovatelé si  navzájem gratulují   a  objímají.  Nikdo prostě nic neví  a  nikdo tak nemůže  pomlouvat psa druhého, že  třeba nemá zub, nebo  že má křivé zuby,  že má fontanelu apod.  Hezké že ? Všechno je inkognito .  

Jeden člověk  z vyšších kruhů naší kynologie  řekl mému manželovi,  když   obhajoval  malé genetické nedostatky  u pomeranianů a že by se měly  u tohoto maličkého společenského plemene do jisté míry  tolerovat, jako to dělají po celém světě a u nás i u čivav,  tak mu bylo řečeno ; že američané to dělají  špatně. Ale co dělají  američtí  chovatelé tak špatně, když  si celý svět   kupuje pomeraniany  z Ameriky a   jsou po celém světě  žádaní  a proč si s nimi   chovatelé německých špiců v Evropě   vylepšují   německé  špice ?  Asi  to moje hlava nikdy nepochopí.

V pondělí  večer i v úterý, po ukončení  dopoledního výběru psů se  od  20 hodin do 1 hodiny ranní a to  po oba dva výstavní  dny  konalo  úžasné  večerní  psí show,   těch nejlepších  psů všech ras, kteří získali 1. místo a mohli se tak zúčastnit v obrovské  hale,  Madison  Square Garden Center  o nejlepšího psa  Westminstru. Tato hala byla  zaplněna  až po střechu návštěvníky a  těmi nadšenci,  kteří přišli fandit  danému  plemeni, které se jim líbilo, nebo ke kterému  cítili náklonnost či zalíbení.  Na velkých obrazovkách  jsme viděli  produkci  vystavovaných psů, protože  z té dálky jsme viděli jen něco se míhat po zeleném koberci. Ale atmosféra zůstala atmosférou. Nezapomenutelnou. Halou se rozhléhaly  opět  silné výkřiky  obdivu a silný  aplaus, když  se jim plemeno předvedlo v plné kráse a pohybu .

Setkala jsem se tam s velmi milými přáteli   Brichtovými, s renomovaným chovatelem pomeranianů Carbrerou z kennelu  Starfir´s a  s handlerkou kennelu Char´s.  

Viděla jsem  americkou masu lidí, kteří se jako řeka valili sem a tam, a kteří  si pořád povídali sami pro sebe. Ale pak jsem  zjistila, že mají v uších  sluchátka a stále s někým  přes mobil komunikují.  Na hlavní ulici Manhatanu je samý  fast food-prostě se tam  s  prominutím,  jenom „žere“. A taky  to je na mladé generaci dost vidět. Americké velkolepé  mrakodrapy jsou až neuvěřitelné, ale nepustí sluníčko do ulic. Parky jsou tam maximálně s deseti  lavičkami  a několika keříky. Vše je tam zastavěné. Teda až na Central park, kam chodí vodiči  psů  za úplatu venčit   psí svěřence. Došli jsme pěšky až na Brodway , abychom  se jeli podívat lodí na sochu Svobody. Bohužel, viděli jsme  jí  pouze z dálky , protože nám   odplula poslední  vyhlídková loď v 15,30 pm. Byli jsme se podívat na místo, kde 11. září 2001 provedlo teroristický útok 19 příslušníků militantní islamistické organizace al-Káida.  V New Yorku žije  spoustu černochů a smíchaných lidských ras, tzv. mezitypů.  V postranních  ulicích i na hlavní třídě,  vidíte i odvrácenou tvář bohatého a životem pulsujícího velkoměsta . Bezdomovce  a žebráky a pochybné  motající se existence.  A hlavně spoustu  do igelitových pytlů zabalených odpadů z hotelů.Jsou toho  přímo hromady. Myslím si, že to bude jednou velký problém tohoto města. Kam s tím.  

Zažili jsme po příletu druhý den  9.2. i sněhovou kalamitu,  o které v televizi mluvili od rána do večera.  Napadlo asi kole 6ti cm sněhu. Přes 2000 letů bylo pozastaveno.  

Ale v jádru je  to nezapomenutelná podívaná  jak na velkoměsto , tak hlavně  na  velkolepou prestižní výstavu psů, za kterou  jsme  přeci tak daleko letěli, ne ?  Jsem šťastná, že jsem se nakonec  rozhodla  letět  takovou dálku  za svým celoživotním  snem a vidět ten rozdíl posuzování v Evropě a v Americe.  

Nevím proč, ale už před návratem  domů, jsem říkala paní Dedkové, že mám takový divný pocit z návratu.  Říkala jsem ;  myslíš, že to doma  po 10 dnech  mého lenošení  zas všechno  zvládnu, že se zas dostanu do  každodenního tempa ?  

Bohužel, co mě nejvíce mrzí  a nemohu se s tím doposud vyrovnat, že mě  při návratu domů již nepřivítal náš milovaný Snoopíček.  

Snoopíku, věř, že  zůstaneš navždy v našich srdíčkách.  

 

FOTOGALERIE

Připravení překrásní maltézáčci Přípravna před klubovou výstavou toy plemen Vítěz klubové výstavy Max
Ticho před bouří - před tabuli se
postaví ti nejlepší plemene
A tady jsou

 

Krásné že Svítící Manhatan, jak to známe z televize a kin Manhatan street
I toto je New York I toto patří ke koloritu New Yorku I toto patří ke koloritu New Yorku

 

Nádherní keeshondi Jeden z nich
Korzující návštěvníci v přípravně psů
před a po výstavě
Tabule s hodinou předváděného plemene Nástup pomeranianů
Handlerka kennelu Char´s Postavení pomeranianů a
rozhodování se paní rozhodčí
Tito dva bojovali o 1. místo
   
Vítěz Westminstru BOB   Vítěz Westminstru BOB  

 

I toto patřilo ke koloritu výstavy. Hodinové čekání
na kyvadlovou dopravu autobusu do hotelů
Ano, je konec, je jedna hodina v noci.
Nikdy na toto úžasné show nezapomenu
Karikatury prezidenta Putina,
pani Clintonové,
jako hračka pro psy a kočky
A zde mám prezidenta Trampa.
U nás by to bylo
jistě označené jako hanobení prezidenta

 

Milí přátelé Velmi příjemný pan Tony Cabrera
z kennelu  Starfire Poms

 

U Central Parku jsme navštívili
Muzeum of Natural History s 25 budovami
Vchod do našeho království A to je opravdu konec