U nás nejsme v Evropě, ale v Čechách ! 

Až dnes 3.11.2008 jsem  byla upozorněna, že na Evropské výstavě v Budapešti vybírala nejkrásnější Best Baby of the Day paní Libuše Ubrová z Čech. Bohužel,  z fotky jsem jí nepoznala.
Vždycky  jsem si této velmi uznávané mezinárodní rozhodčí  velice vážila a  velmi mě mrzí, že již dvakrát jsem byla z jejich úst upozorněna (víckrát jsem se raději   již k této rozhodčí nehlásila) a přímo mě bylo řečeno při vystavování Snoopyho v Brně ( i v Praze) :    "Musím Vás upozornit, že  nemám  ráda stříhané německé  špice".  Jak jsem již jednou psala, odpověděla jsem jí v kruhu slušně, na což mám  jako majitel plemene právo:  " Já nemám německého  špice, já mám pomeraniana a jinde v Evropě se střihově upravují ".  Bylo mi odpovězeno. "Německý špic a pomeranian je jedno a to samé plemeno.A  tady nejsme v Evropě, tady jsme v Čechách ! "
 Překvapivě
  kvalifikovaná odpověď.

Byla jsem  tedy opět velmi překvapena, že  na Evropské výstavě vybrala  paní Ubrová celkově ostříhaného  baby  pomeraniana. Zjistila jsem, že jsme asi opravdu v   " Čechách". Že by byl pomeranian v Evropě jiný než v Česku?

Znám také příčinu, proč tak paní Ubrová činí, ač by mělo být při posuzování jedno měřítko. Je  ovlivněna názorem naší dlouholeté chovatelky NŠ,  která přímo na schůzi   rozhodčích vystoupila s  velmi krátkým referátem.. Cituji   z časopisu Pes přítel člověka 3/2007, z článku  KAŽDOROČNÍ ROKOVÁNÍ ROZHODČÍCH .  Začátek odstavce : Pani rozhodčí Pavlíková upozorňovala své kolegy, aby neupředňostňovali upravené psy tam, kde standard  nedoporučuje u plemene úpravu."    To je ovšem dost složitý problém ( nic jiného se na to nedalo odpovědět).  Končí odstavec.
Ani  u jednoho  plemene  pracovního, služebního aj. plemene  nedoporučuje  standard úpravu srsti a přesto chodí většína těchto plemen ( ta, která mají delší srst) z důvodu estetického vzhledu,   na výstavu  střihově upravena.
 Škoda, že  se neudělala exkurze pro ty  rozhodčí, kteří posuzují špice pouze v Česku (a možná nanejvýš na Slovensku),  na Světovou výstavu do Stockholmu  nebo na Evropskou výstavu do Budapešti. Možná, že by byli mile překvapeni.

Nejen můj poznatek z  výstav v Čechách a ze  zahraničí.
Dedukce.
Většina   mezinárodních rozhodčích posuzuje jinak v Čechách a jinak  za našimi hranicemi. Proč tomu tak je?  Na tuto otázku je odpověď,  na kterou mě odpověděli  i  jiní chovatelé a  moji  kynologičtí přátelé stejně.
 Kdyby  tito  rozhodčí  posuzovali  "špice" ( nevím jak je to u jiných plemen)  na zahraničních výstavách  stejně  jako v Čechách, nebyli by již  na tyto prestižní výstavy   nahlášeni a pozváni !
A jak je u nás v Čechách ?
 Kdyby neposuzovali  někteří čeští posuzovatelé špiců  podle  "přání"  našich dlouholetých chovatelů NŠ, kteří mají  "patent"  na plemeno, zařadili by se mezi méně vhodné, či nevhodné  posuzovatele, neboť jsou tito rozhodčí opět nominováni  těmito dlouholetými chovateli NŠ.   A  tak některé pokrokové  a hlavně nestranné rozhodčí vidíme  na českých výstavách vyšší třídy, kde nám jde skutečně  
o evropské pokrokové  posouzení plemene, pouze sporadicky.  Každé plemeno prochází vývojem a  mělo by se tomu přizpůsobit  i posuzování plemene, které je za hranicemi Česka posuzováno skutečně evropsky a dalo by se říci již i světově!

Máme i vysvětlení, proč k nám nejezdí zahraniční vystavovatelé s upravenými pomeraniany a s krásnými keeshondy.

Přesvědčila jsem se o tom, že to tak je,  na vlastní kůži,  na několika  výstavách staršího data, ale  nezapomenu na  MVP v Brně, kde posuzovala paní Ubrová a  spolu se mnou vystavovala v kruhu paní Pavlíková ( rok 2006, viz shora uvedený dialog) a vyvrcholením všeho byla MVP v Litoměřicích  2008, kde posuzoval pan Řehánek a kde došlo ke skutečnému selhání a kolapsu při  posuzování psů v kruhu a   tam  se mi  konečně v  hlavě rozsvítilo!
Je to smutná realita.