Bohužel musím respektovat FCI standard z roku 1998, kdy byl nesmyslně pomeranian přiřazen k evropskému německému špicovi!

V zásadě se ale chovem podřizuji americkému a kanadskému standardu plemene, kde se pomeranian vyvíjel přes 100 let do jiné podoby, než tomu bylo u evropského trpasličího špice a kde vznikl jeho do detailu zpracovaný standard i obrazově a odkud importuji i chovné psy a fenky.

Plemeno pomeranian, které má již svůj detailně propracovaný standard po řadu let, v zemi vývoje - Velká Británie a USA, byl bohužel přiřazeno ke standardu plemene německý špic, v roce 1998.

Krátké ohlédnutí za původem plemene p o m e r a n i a n :

Původně vážící téměř 30 kg pes, sloužil jako schopný pastevecký pes a hlídač ovcí (v této větší formě). Jeho původní barva byla vlkošedá. Někdy uprostřed 18. století, zcela ovládl srdce anglické královny Charlotty , meklenburské princezny a manželky anglického krále Jiřího III. V doprovodném dopise se zmiňuje lord Haarcourt, v němž popisuje párek „Pomeranians dogs“ , které dovezl jako dar „from Pomerania „ a daroval je královně. Jmenovali se Phoebe a Mercury a stali se miláčky dvora a často pózovali na portrétech společně s královskou rodinou. Od té doby se jim říkalo pomeranian.
Až do roku 1870, kdy Kennel Club (Anglie) uznal plemeno jako tzv. špic pes/Spitz dog, nebyli známí.

V roce 1888, se královna Victoria zamilovala do oranžového špice ve Florencii, v Itálii a přivezla jej do Anglie. Tímto dovozem ovlivila dramaticky popularitu pomeranianů nejenom v Anglii. Královna Victorie se zasloužila nejenom tím, že zpopularizovala pomeraniany, ale zasloužila se i o jejich postupné zmenšování.

V roce 1888 byl první pomeranian Dick přivezen do USA a byl zapsán do plemenné knihy American Kennel Clubu. V roce 1892 se pak jako první zástupce plemene předvedl na výstavě v New Yorku. AKC ho uznalo již v roce 1900 a jeho popularita zde velmi rychle rostla. V roce 1909 byl americký Pomeranian Club přijat za řádného člena klubu AKC. V roce 1938 byl pomeranian Sealand Moneybox zakoupen za neuvěřitelných 2.500 dolarů v Anglii a dovezen do USA. Do poloviny století byl pomeranian jedním z nejpopulárnějších psích plemen v Americe. V sedmdesátých letech minulého století se řadil na 14. místo ze 155 plemen registrovaných AKC. A za ta léta prošel i proměnou. Naprosto se změnila struktura a bohatost srsti, zmohutněla mu kostra, změnilo se úhlení předních i zadních končetin, a tím i související pohyb psa, povaha, hrdě nesená vztyčená hlava.                                                               

Celý standard pomeraniana dle CKC standardu (úvodní stránka) od Christine D. Heartz zde: https://www.facebook.com/

                           

 

Pohledový standard pomeraniana dle standardu CKC

 

Pohled na ideální hlavu a postavu vč. pohybu pomeraniana, dle standardu CKC.

 

                                     

  Země vývoje: USA, společenské plemeno

Pomeranian                                                      Německý špic trpasličí

 

Více informací ke křížení mezi pomeranianem a německým špicem, kde jsme se podíleli na článku, je zde:  (cvut.cz)

Povaha a charakteristika pomeraniana
Plemeno pomeranian je záměrně vyšlechtěná psí zmenšenina, s lišáckým výrazem. Pochází z rodiny větších špicovitých psů, nalézajících se v okolí německého a polského území. Na území Velké Británie a později USA byl prošlechtěn na nynějšího okouzlujícího a elegantního společníka člověka. Je známý po celém světě pro jeho bohatou, nadýchanou srst, malý vzrůst a jeho temperamentní povahu. Pomeranian je velkým potěšením pro své majitele a to především pro svůj vzhled, povahu a okouzlující způsoby. Do každé rodiny, která jej vlastní, vkládá eleganci a vzrušení.
Hodí se pro rodiny, které hledají tempermentního trpasličího odolného pejska a který vás a vaše přátele bude milovat.
Je to velmi společenský psík, který připomíná psa jako hračku/toy dog s dětskou tvářičkou/baby face nebo plyšového medvídka/teddy bear.

  

                                                    

Co byste měli vědět o plemeni, než se rozhodnete si pořídit plemeno pomeranian.
Jeho problémy a zdraví. Jinak je proti jiným trpasličím plemenům zdravé plemeno. Jako každé trpasličí plemeno trpí na luxaci pately, zvýšené tvorbě plaku a zubního kamene. Jako strašák všech chovatelů tohoto plemene je alopecie (ztráta srsti v oblasti zad, zadní části stehen a podbřišku). Ztráta vzniká z různého důvodu, který je třeba zjistit. Hlavně se jedná o špatnou funkci štítné žlázy, bývá to i často hormonální disharmonií, musíme vyloučit i Cushingův syndrom. Jinak se jedná o kosmetický nedostatek, který se dá zakrýt oblečky. Pokud vyloučíme shora uvedené nedostatky, je pomeranian jinak zdravý. Dále musím ještě upozornit na dost nepříjemný suchý kašel a dušnost. Příčinou je kolabující trachea, což je zúžená průdušnice. Jinak se jedná oproti jiným plemenům o zdravého psa. Ale vědět to musíte.

ALOPECIE X : alopecie-u-pomeranianu

 

I přes svůj temperament je velmi inteligentní a ve vážných situacích (výstavy a na návštěvách) je velmi distinguovaný a disciplinovaný.
Jeho nejpozoruhodnějším rysem je touha po přízni člověka. Miluje lidi a je velmi družný. Pomeraniani se velmi dobře mezi sebou snášejí, takže si můžete obstarat i několik pomeranianů.

Tak toto jsou pro mě standardní / ideální představitelé všech velikostních rázů a variet špiců, pocházejících z německého území - pomořanska. Ovšem někteří z nich se dál šlechtili a vyvíjeli desítky let buď ve střední Evropě , nebo v zámoří.

Nežli si pořídíte pomeraniana, tak si pečlivě přečtěte několik důležitých informací:

   - https://www.spicove.cz/chov-spicu/ztrata-srsti-u-pomeranianu.php

Rok 2013 - historický článek o pomeranianech v časopise Pes přítel člověka č. 1/2013:

    - https://www.spicove.cz/chov-spicu/ztrata-srsti-u-pomeranianu.php

Problémy chovu pomeranianů v ČR, publikováno v roce 2007:

   - https://www.spicove.cz/chov-spicu/plemeno/problemy-s-chovem- pomeraniana-v-cr-cast-1.php 

   - https://www.spicove.cz/chov-spicu/plemeno/problemy-s-chovem-pomeraniana-v-cr-cast-2.php 

   - https://www.spicove.cz/chov-spicu/plemeno/problemy-s-chovem-pomeraniana-v-cr-cast-3.php

   - https://www.spicove.cz/chov-spicu/plemeno/problemy-s-chovem-pomeraniana-v-cr-cast-4.php